Evet, biliyorum pandemi var ve hayat durdu tamamen ama arkadaşlar, şu anda ihtiyacımız olan şey gerçekten Rottnest Adası’na gitmek!

Kaynak: escape.com.au

Avustralya’nın güneybatısındaki Perth şehrinin biraz açıklarında yer alan Rottnest Adası, gayet muhteşem manzaralara sahip, çok güzel turistik bir bölge. Masmavi deniz, bembeyaz kumlar, sıcakkanlı insanlar…

Kaynak: adamspinnacletours.com.au

Her şeyin mükemmel göründüğü ada bundan daha fazlası, çünkü burası Quokka isimli müthiş hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Türkçesi kısakuyruklu kanguru imiş ama kendilerini quokka olarak anacağım.

Kaynak: www.traveller.com.au

Öncelikle adayı anlatmaya devam edelim. Binlerce yıl önce Avustralya anakarasından ayrılan adalar grubundan biri olan Rottnest’teki insan yerleşiminin 50.000 yıl kadar geriye gittiği düşünülüyor. Aborijinler arasındaki adı “Wadjemup” yani “suyun ötesinde ruhların yaşadığı yer” anlamına gelen bu güzel adanın şiirsel ismi, quokkaları dev fareler sanan Hollandalı kaptan Willem de Vlamingh tarafından Rat’s Nest (Fare Yuvası) olarak güncelleniyor. Tebrik ediyoruz.

Kaynak: Reddit

“Modern” çağlarda ada Aborijin hapishanesi olarak kullanılıyor. Pek çok maceralı kaçışın ve yeniden yakalanışın yaşandığı adada yüzlerce Aborijin mahkum da gripten ölüyor. Ada yakın zamanlara kadar sürekli hapishane, ıslahevi vb. yapılara ev sahipliği yapmış.

Kaynak: abc.net.au

Quokka meselesine geri dönecek olursak, dünyada bunlardan daha neşeli görünen bir hayvan var mı acaba? Rottnest gerçekten de bu hayvanları görebileceğiniz dünyadaki ender yerlerden biri, hatta hiçbir yerde bu kadar bol göremeyeceğinizi söylemek yanlış olmaz sanırım.

Kaynak: hetisdemerckx.be

 

View this post on Instagram

 

A post shared by quokka (@quokkadailyshow)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Quokka (@quokka_1998)

Rottnest Adası’nda bolca quokka görebilirsiniz ama onlara dokunmanız da beslemeniz de yasak. Ancak kendileri gayet neşeli yaratıklar oldukları için sıkıntı çekmeden fotoğraf çektirebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir bitkiyi koparmak, quokka dışındaki canlılara da yemek vermek falan yasak.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by C O D Y L E A N N E (@codyleanne)

Quokka peşinde dolaşırken lütfen adanın güzelliğini de gözden kaçırmayın! Birbirinden güzel yürüyüş rotaları, mercanlar ve tropik balıklarla dolu denizler ve unutulmaz manzaralar Rottnest’te sizi bekliyor olacak.

Kaynak: Tourism Western Australia

Rottnest Adası’na Nasıl Gidilir?

Peki, neden Rottnest’e gidemiyoruz? Çünkü pandemi var, hiçbir yere gidemiyoruz. Ancak Perth’e uçanları zorunlu karantina olarak Rottnest’e yerleştiriyorlarmış. Bizde KYK yurdu, orada cennet ada. Coğrafya kaderdir.

Pandemi olmasaydı da gidilemez miydi peki? Tabii ki gidilirdi. İstanbul’dan Perth’e uzun, pahalı ve aktarmalı bir yolculuk sonrası feribota atlamak suretiyle yaklaşık 1,5 saat sonra yeryüzündeki cennet Rottnest’tesiniz.

Kaynak: edition.cnn.com

Giderseniz benim adıma quokkalara da selam söyler misiniz? Ayrıca lütfen instagram’da #quokkaselfies diye aratın da azıcık ruhunuz neşelensin.

Dünyanın başka saçma bir yerinde görüşene kadar, இனிய பயணம் தொடரட்டும்

Kaynakça:

Wikipedia
rottnestisland.com
https://www.abc.net.au/news/2020-04-29/wa-coronavirus-quarantine-arrivals-head-for-rottnest-island/12196822
https://www.australia.com/
rottnestexpress.com.au

Not: Siteyi yeniledim yakın zamanda, bu da ilk yazı oldu, dilerim beğenirsiniz.